TDK Corporation MLG0402Q2N8ST000
MLG0402Q2N8ST000 picture photo
Mfg. Part Number
MLG0402Q2N8ST000
Brief Description
FIXED IND 2.8NH 200MA 800 MOHM
Datasheet Download
MLG0402Q2N8ST000.pdf
Availability of MLG0402Q2N8ST000
QUANTITY
MLG0402Q2N8ST000 Order Process
Ship out your order
Specifications of MLG0402Q2N8ST000
Internal Part NumberEIS-MLG0402Q2N8ST000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh Frequency Inductor Family
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesMLG-Q
PackagingCut Tape (CT)
TypeMultilayer
Material - CoreNon-Magnetic
Inductance2.8nH
Tolerance±0.3nH
Current Rating200mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)800 mOhm Max
Q @ Freq2 @ 100MHz
Frequency - Self Resonant7GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case01005 (0402 Metric)
Size / Dimension0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
Height - Seated (Max)0.009" (0.22mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MLG0402Q2N8ST000
Related LinksMLG0402Q, MLG0402Q2N8ST000 Datasheet, TDK Corporation Distributor
MLG0402Q2N8ST000 Details Description
Related parts for MLG0402Q2N8ST000
CONN HOUSING 14POS .100 DUAL datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 4A 63VAC/VDC 2SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES 330 OHM 3.25W 5% AXIAL datasheet.pdf
SATA RCPT REV SMT W/CLIP 30M datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 15A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
CABLE CAT5E W/BOOT 100' BLACK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100" datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 1.5A 350 MOHM TH datasheet.pdf