TDK Corporation MLG0402Q3N5ST000
MLG0402Q3N5ST000 picture photo
Mfg. Part Number
MLG0402Q3N5ST000
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 3.5NH 180MA 1.1 OHM
Datasheet Download
MLG0402Q3N5ST000.pdf
Availability of MLG0402Q3N5ST000
QUANTITY
MLG0402Q3N5ST000 Order Process
Ship out your order
Specifications of MLG0402Q3N5ST000
Internal Part NumberEIS-MLG0402Q3N5ST000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh Frequency Inductor Family
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesMLG-Q
PackagingCut Tape (CT)
TypeMultilayer
Material - CoreNon-Magnetic
Inductance3.5nH
Tolerance±0.3nH
Current Rating180mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)1.1 Ohm Max
Q @ Freq2 @ 100MHz
Frequency - Self Resonant6GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case01005 (0402 Metric)
Size / Dimension0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
Height - Seated (Max)0.009" (0.22mm)
Supplier Device Package01005 (0402 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MLG0402Q3N5ST000
Related LinksMLG0402Q, MLG0402Q3N5ST000 Datasheet, TDK Corporation Distributor
MLG0402Q3N5ST000 Details Description
Related parts for MLG0402Q3N5ST000
CAP ALUM 6800UF 20% 16V AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 EXTEND datasheet.pdf
TOOL TETRA-CRIMP DIE 22-18AWG datasheet.pdf
RES 7.7K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 5.55A 18.72 MOHM datasheet.pdf
CAP ALUM 82UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf