TDK Corporation MLG0402Q3N6CT000
MLG0402Q3N6CT000 picture photo
Mfg. Part Number
MLG0402Q3N6CT000
Brief Description
FIXED IND 3.6NH 180MA 1.1 OHM
Datasheet Download
MLG0402Q3N6CT000.pdf
Availability of MLG0402Q3N6CT000
QUANTITY
MLG0402Q3N6CT000 Order Process
Ship out your order
Specifications of MLG0402Q3N6CT000
Internal Part NumberEIS-MLG0402Q3N6CT000
Material - CoreNon-Magnetic
Inductance3.6nH
Tolerance±0.2nH
Current Rating180mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)1.1 Ohm Max
Q @ Freq2 @ 100MHz
Frequency - Self Resonant6GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case01005 (0402 Metric)
Size / Dimension0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
Height - Seated (Max)0.009" (0.22mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MLG0402Q3N6CT000
Related LinksMLG0402Q, MLG0402Q3N6CT000 Datasheet, TDK Corporation Distributor
MLG0402Q3N6CT000 Details Description
Related parts for MLG0402Q3N6CT000
CAP ARRAY 100PF 50V NP0 0504 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONV DC/DC 7.5W 5VIN 15VOUT DIP datasheet.pdf
OSC VCXO 156.25MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
LENS CAP 5MM FOR 3MM datasheet.pdf
TOOL DF62 WIRE ANVIL datasheet.pdf
CABLE 5POS datasheet.pdf
CONN HSG PLUG CABLE 28POS datasheet.pdf