TDK Corporation MLG0603Q3N6S
MLG0603Q3N6S picture photo
Mfg. Part Number
MLG0603Q3N6S
Brief Description
FIXED IND 3.6NH 300MA 350 MOHM
Datasheet Download
MLG0603Q3N6S.pdf
Availability of MLG0603Q3N6S
QUANTITY
MLG0603Q3N6S Order Process
Ship out your order
Specifications of MLG0603Q3N6S
Internal Part NumberEIS-MLG0603Q3N6S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Drawings0603 (0201) Footprint
Material - CoreNon-Magnetic
Inductance3.6nH
Tolerance±0.3nH
Current Rating300mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)350 mOhm Max
Q @ Freq5 @ 100MHz
Frequency - Self Resonant5.8GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max)0.013" (0.33mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MLG0603Q3N6S
Related LinksMLG060, MLG0603Q3N6S Datasheet, TDK Corporation Distributor
MLG0603Q3N6S Details Description
Related parts for MLG0603Q3N6S
RES SMD 1K OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 46.4K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
RES SMD 309 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS .100 R/A PCB datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 28-QSOP datasheet.pdf
CONN HSNG RCPT IN-LINE 12POS SKT datasheet.pdf
CONNECTOR GCM 5-20R WATERTITE datasheet.pdf
27MM LOW P HS ASSY datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 4POS 3.81MM datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CAP FILM 24NF 5% 100VDC RAD datasheet.pdf