TDK Corporation MLG0603Q3N8S
MLG0603Q3N8S picture photo
Mfg. Part Number
MLG0603Q3N8S
Brief Description
FIXED IND 3.8NH 300MA 400 MOHM
Datasheet Download
MLG0603Q3N8S.pdf
Availability of MLG0603Q3N8S
QUANTITY
MLG0603Q3N8S Order Process
Ship out your order
Specifications of MLG0603Q3N8S
Internal Part NumberEIS-MLG0603Q3N8S
Material - CoreNon-Magnetic
Inductance3.8nH
Tolerance±0.3nH
Current Rating300mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)400 mOhm Max
Q @ Freq5 @ 100MHz
Frequency - Self Resonant5.8GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max)0.013" (0.33mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MLG0603Q3N8S
Related LinksMLG060, MLG0603Q3N8S Datasheet, TDK Corporation Distributor
MLG0603Q3N8S Details Description
Related parts for MLG0603Q3N8S
FIXED IND 47UH 6.7A 24 MOHM TH datasheet.pdf
RES SMD 200 OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 46POS datasheet.pdf
RES SMD 182K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 680PF 200V NP0 2225 datasheet.pdf
RES SMD 2.74M OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC LNA/MIXER CDMA 28-TQFN datasheet.pdf
CONN PLUG HOUSING 4POS PNL MNT datasheet.pdf
CAP CER 120PF 200V NP0 1210 datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 1000V 16 AWG BLU datasheet.pdf