Eaton (formerly Cooper Bussmann) SPP-4E200
SPP-4E200 picture photo
Mfg. Part Number
SPP-4E200
Manufacturer
Product Category
Electrical, Specialty Fuses
Brief Description
FUSE MOD 200A 700V BLADE
Datasheet Download
SPP-4E200.pdf
Availability of SPP-4E200
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SPP-4E200 Order Process
Ship out your order
Specifications of SPP-4E200
Internal Part NumberEIS-SPP-4E200
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Circuit Protection
FamilyElectrical, Specialty Fuses
SeriesSemitron™ SPP
Fuse Type-
Voltage - Rated700VAC
Current200A
Package / CaseFuse Link
Size / Dimension-
Mounting TypeHolder
Color-
Operating Temperature-
Melting I²t-
DC Cold Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SPP-4E200
Related LinksSPP-, SPP-4E200 Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
SPP-4E200 Details Description
Related parts for SPP-4E200
RELAY SSR SPST .9A 4-SSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 12POS PIN datasheet.pdf
RES 1.5K OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 2COND 20AWG SHLD 500' datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS PNL MNT SLDR datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
SAFETY LASER SCANNER datasheet.pdf
LED COB CXA2520 2700K WHITE SMD datasheet.pdf
CONN BARRIER STRIP 12CIRC .437 datasheet.pdf
CTV 55C 55#20 SKT PLUG datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 39POS SKT datasheet.pdf