TDK Corporation MLG0603Q56NJ
MLG0603Q56NJ picture photo
Mfg. Part Number
MLG0603Q56NJ
Brief Description
FIXED IND 56NH 60MA 3.2 OHM SMD
Datasheet Download
MLG0603Q56NJ.pdf
Availability of MLG0603Q56NJ
QUANTITY
MLG0603Q56NJ Order Process
Ship out your order
Specifications of MLG0603Q56NJ
Internal Part NumberEIS-MLG0603Q56NJ
Material - CoreNon-Magnetic
Inductance56nH
Tolerance±5%
Current Rating60mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)3.2 Ohm Max
Q @ Freq6 @ 100MHz
Frequency - Self Resonant1.2GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max)0.013" (0.33mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MLG0603Q56NJ
Related LinksMLG060, MLG0603Q56NJ Datasheet, TDK Corporation Distributor
MLG0603Q56NJ Details Description
Related parts for MLG0603Q56NJ
RES SMD 562 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 100PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
RELAY REED 4PST 500MA 24V datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM CM 8SOIC datasheet.pdf
IC FPGA 147 I/O 208PQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
SURGE STOPPER W/DIODE 14DFN datasheet.pdf
30+30 DIL VERT SMT HDR P/P datasheet.pdf
CAP ALUM 0.47UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
LIGHT PIPE ROUND 4MM CLEAR datasheet.pdf
SEALED AERO SWITCH datasheet.pdf
RES SMD 50 OHM 5% 22W 2512 datasheet.pdf