Stackpole Electronics Inc. RMCF1210FT40K2
RMCF1210FT40K2 picture photo
Mfg. Part Number
RMCF1210FT40K2
Brief Description
RES SMD 40.2K OHM 1% 1/3W 1210
Datasheet Download
RMCF1210FT40K2.pdf
Availability of RMCF1210FT40K2
QUANTITY
RMCF1210FT40K2 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF1210FT40K2
Internal Part NumberEIS-RMCF1210FT40K2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)40.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.333W, 1/3W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package1210
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF1210FT40K2
Related LinksRMCF121, RMCF1210FT40K2 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF1210FT40K2 Details Description
Related parts for RMCF1210FT40K2
CONN HEADER 9POS .100 VERT TIN datasheet.pdf
TVS DIODE 5VWM 9.66VC DO214 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS .100 DIP SLD datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS GOLD R/A .100 datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 36-72VIN 09VOUT datasheet.pdf
TVS DIODE 28.2VWM 59VC SMA datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
RES SMD 453 OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE datasheet.pdf
FO C/A LC RED LC RED XG AQU datasheet.pdf
Chip Monolithic Ceramic Capacitor 0402 X7R 0.022レF 25V datasheet.pdf