TDK Corporation MLG0603S13NJT000
MLG0603S13NJT000 picture photo
Mfg. Part Number
MLG0603S13NJT000
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 13NH 180MA 900 MOHM
Datasheet Download
MLG0603S13NJT000.pdf
Availability of MLG0603S13NJT000
QUANTITY
MLG0603S13NJT000 Order Process
Ship out your order
Specifications of MLG0603S13NJT000
Internal Part NumberEIS-MLG0603S13NJT000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSMD Inductors
High Frequency Inductor Family
Other Drawings0603 (0201) Footprint
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package15,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesMLG
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMultilayer
Material - CoreNon-Magnetic
Inductance13nH
Tolerance±5%
Current Rating180mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)900 mOhm Max
Q @ Freq6 @ 100MHz
Frequency - Self Resonant2.7GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max)0.013" (0.33mm)
Supplier Device Package0201 (0603 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MLG0603S13NJT000
Related LinksMLG0603S, MLG0603S13NJT000 Datasheet, TDK Corporation Distributor
MLG0603S13NJT000 Details Description
Related parts for MLG0603S13NJT000
CAP ALUM 330UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
RES 124 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE MODULE 400V 400A 2TOWER datasheet.pdf
FIXED IND 180NH 1.81A 55 MOHM TH datasheet.pdf
508 TB SPR PLU WF MIDDLE datasheet.pdf
CB 8C 8#12 SKT PLUG datasheet.pdf
TINEL LOCK RING ADAPT datasheet.pdf
CAP FILM 0.39UF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf