TDK Corporation MLG0603S36NHT000
MLG0603S36NHT000 picture photo
Mfg. Part Number
MLG0603S36NHT000
Brief Description
FIXED IND 36NH 50MA 2 OHM SMD
Datasheet Download
MLG0603S36NHT000.pdf
Availability of MLG0603S36NHT000
QUANTITY
MLG0603S36NHT000 Order Process
Ship out your order
Specifications of MLG0603S36NHT000
Internal Part NumberEIS-MLG0603S36NHT000
FamilyFixed Inductors
SeriesMLG
Material - CoreNon-Magnetic
Inductance36nH
Tolerance±3%
Current Rating50mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)2 Ohm Max
Q @ Freq6 @ 100MHz
Frequency - Self Resonant1.5GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max)0.013" (0.33mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MLG0603S36NHT000
Related LinksMLG0603S, MLG0603S36NHT000 Datasheet, TDK Corporation Distributor
MLG0603S36NHT000 Details Description
Related parts for MLG0603S36NHT000
IC REG BOOST 5V 1.35MA 8SOIC datasheet.pdf
LAMP INCANDESC 3MM WHITE TB SMD datasheet.pdf
RES SMD 78.7 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 0.01 OHM 1% 1/2W 0805 datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 20V 20% 1507 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 25W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 11POS PIN datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf