TDK Corporation MLG0603S36NHT000
MLG0603S36NHT000 picture photo
Mfg. Part Number
MLG0603S36NHT000
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 36NH 50MA 2 OHM SMD
Datasheet Download
MLG0603S36NHT000.pdf
Availability of MLG0603S36NHT000
QUANTITY
MLG0603S36NHT000 Order Process
Ship out your order
Specifications of MLG0603S36NHT000
Internal Part NumberEIS-MLG0603S36NHT000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSMD Inductors
High Frequency Inductor Family
Other Drawings0603 (0201) Footprint
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package15,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesMLG
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMultilayer
Material - CoreNon-Magnetic
Inductance36nH
Tolerance±3%
Current Rating50mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)2 Ohm Max
Q @ Freq6 @ 100MHz
Frequency - Self Resonant1.5GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max)0.013" (0.33mm)
Supplier Device Package0201 (0603 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MLG0603S36NHT000
Related LinksMLG0603S, MLG0603S36NHT000 Datasheet, TDK Corporation Distributor
MLG0603S36NHT000 Details Description
Related parts for MLG0603S36NHT000
VARISTOR 459V 10KA DISC 20MM datasheet.pdf
IC REG BST SEPIC ADJ 0.45A 8MSOP datasheet.pdf
TRIMMER 50 OHM 0.25W PC PIN datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.05A 24V datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 6POS 3.81MM datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 2POS VERT 5MM datasheet.pdf
CLASS 1 SOUND LEVEL CALIBRATOR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf