TDK Corporation MLG1005S16NHT000
MLG1005S16NHT000 picture photo
Mfg. Part Number
MLG1005S16NHT000
Brief Description
FIXED IND 16NH 400MA 550 MOHM
Datasheet Download
MLG1005S16NHT000.pdf
Availability of MLG1005S16NHT000
QUANTITY
MLG1005S16NHT000 Order Process
Ship out your order
Specifications of MLG1005S16NHT000
Internal Part NumberEIS-MLG1005S16NHT000
FamilyFixed Inductors
SeriesMLG
Material - CoreNon-Magnetic
Inductance16nH
Tolerance±3%
Current Rating400mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)550 mOhm Max
Q @ Freq8 @ 100MHz
Frequency - Self Resonant2.1GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MLG1005S16NHT000
Related LinksMLG1005S, MLG1005S16NHT000 Datasheet, TDK Corporation Distributor
MLG1005S16NHT000 Details Description
Related parts for MLG1005S16NHT000
CONN HEADER GH TOP 14POS 1.25MM datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 6POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
BOARD EVALUATION FOR ADM1175 datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 4V 10% 2312 datasheet.pdf
RES SMD 0.001 OHM 1% 5W 5931 datasheet.pdf
SWITCH SIM ROLL SPDT 15A QC datasheet.pdf
ANT ROOTENNA 15DBI 8" MMCX datasheet.pdf
RES ARRAY 12 RES 22K OHM 13SIP datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM R-TAB T412 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 75V 183A D2PAK datasheet.pdf
RES 0.3 OHM 0.6W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 18K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf