TDK Corporation MLG1608B3N9ST000
MLG1608B3N9ST000 picture photo
Mfg. Part Number
MLG1608B3N9ST000
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 3.9NH 600MA 140 MOHM
Datasheet Download
MLG1608B3N9ST000.pdf
Availability of MLG1608B3N9ST000
QUANTITY
MLG1608B3N9ST000 Order Process
Ship out your order
Specifications of MLG1608B3N9ST000
Internal Part NumberEIS-MLG1608B3N9ST000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related Documents1608 (0603) Footprint
Product Training ModulesSMD Inductors
High Frequency Inductor Family
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesMLG
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMultilayer
Material - CoreNon-Magnetic
Inductance3.9nH
Tolerance±0.3nH
Current Rating600mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)140 mOhm Max
Q @ Freq10 @ 100MHz
Frequency - Self Resonant6GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)0.037" (0.95mm)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MLG1608B3N9ST000
Related LinksMLG1608B, MLG1608B3N9ST000 Datasheet, TDK Corporation Distributor
MLG1608B3N9ST000 Details Description
Related parts for MLG1608B3N9ST000
IC OPAMP GP 2.8MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
RELAY SAFETY DPST 6A 110V datasheet.pdf
BOX ABS BLACK 6.69"L X 4.42"W datasheet.pdf
TVS DIODE 40VWM 69.09VC AXIAL datasheet.pdf
IC DAC 14BIT 5V SERIAL 8-SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 73MA 14 OHM SMD datasheet.pdf
RND SPACER 0.032" NYLON 10.54MM datasheet.pdf
RES 0.402 OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
MOD IR RCVR 40KHZ TOP VIEW datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
CONN M8 MALE 4POS datasheet.pdf