TDK Corporation MLG1608BR10JTD25
MLG1608BR10JTD25 picture photo
Mfg. Part Number
MLG1608BR10JTD25
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 100NH 300MA 1 OHM SMD
Datasheet Download
MLG1608BR10JTD25.pdf
Availability of MLG1608BR10JTD25
QUANTITY
MLG1608BR10JTD25 Order Process
Ship out your order
Specifications of MLG1608BR10JTD25
Internal Part NumberEIS-MLG1608BR10JTD25
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSMD Inductors
High Frequency Inductor Family
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesAutomotive, AEC-Q200, MLG
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMultilayer
Material - CoreNon-Magnetic
Inductance100nH
Tolerance±5%
Current Rating300mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)1 Ohm Max
Q @ Freq14 @ 100MHz
Frequency - Self Resonant800MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)0.037" (0.95mm)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MLG1608BR10JTD25
Related LinksMLG1608B, MLG1608BR10JTD25 Datasheet, TDK Corporation Distributor
MLG1608BR10JTD25 Details Description
Related parts for MLG1608BR10JTD25
BRAID SLEEVING EXPAND 3/4" BLACK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 128KB FLASH 28QFN datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
MINI-DIN 3P FML SHLD W/ FERRITE datasheet.pdf
RES 100K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 20 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM XCUT datasheet.pdf
RP DPX JUNCTION SHELL datasheet.pdf
RES SMD 330M OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
LITEPIPE FLEX WHITE TRANSLUC 12" datasheet.pdf