TDK Corporation MLG1608SR68JTD25
MLG1608SR68JTD25 picture photo
Mfg. Part Number
MLG1608SR68JTD25
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 680NH 70MA 5.5 OHM SMD
Datasheet Download
MLG1608SR68JTD25.pdf
Availability of MLG1608SR68JTD25
QUANTITY
MLG1608SR68JTD25 Order Process
Ship out your order
Specifications of MLG1608SR68JTD25
Internal Part NumberEIS-MLG1608SR68JTD25
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSMD Inductors
High Frequency Inductor Family
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesAutomotive, AEC-Q200, MLG
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMultilayer
Material - CoreNon-Magnetic
Inductance680nH
Tolerance±5%
Current Rating70mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)5.5 Ohm Max
Q @ Freq10 @ 50MHz
Frequency - Self Resonant200MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test50MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)0.037" (0.95mm)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MLG1608SR68JTD25
Related LinksMLG1608S, MLG1608SR68JTD25 Datasheet, TDK Corporation Distributor
MLG1608SR68JTD25 Details Description
Related parts for MLG1608SR68JTD25
SWITCH SLIDE DPDT 3A 125V datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 30A 12V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .050 SMD datasheet.pdf
IGBT 1200V 40A 190W TO3P datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 20QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 150W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 3.4K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf