Honeywell Sensing and Productivity Solutions MLH100PGB01B
MLH100PGB01B picture photo
Mfg. Part Number
MLH100PGB01B
Manufacturer
Product Category
Pressure Sensors, Transducers
Brief Description
SENSOR AMP 100PSI 4-20MA OUT
Datasheet Download
MLH100PGB01B.pdf
Availability of MLH100PGB01B
QUANTITY
MLH100PGB01B Order Process
Ship out your order
Specifications of MLH100PGB01B
Internal Part NumberEIS-MLH100PGB01B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyPressure Sensors, Transducers
SeriesMLH
Pressure TypeVented Gauge
Operating Pressure100 PSI (689.48 kPa)
Output TypeAnalog, Current
Output4 mA ~ 20 mA
Accuracy±0.25%
Voltage - Supply9.5 V ~ 30 V
Port SizeMale - 1/4" (6.35mm) NPT
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StylePackard Metripak 150
Maximum Pressure300 PSI (2068.43 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / CaseCylinder, Metal
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MLH100PGB01B
MLH100PGB01B Details Description
Related parts for MLH100PGB01B
IC REG BUCK SEPIC ADJ 16TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
RES 1K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN IDC SOCKET 34POS datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
RES SMD 10.1 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
JT 5C 5#20 SKT RECP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 55POS PIN datasheet.pdf
68000UF 40V 76X105MM 85C 20000H datasheet.pdf