Honeywell Sensing and Productivity Solutions MLH200PGB01B
MLH200PGB01B picture photo
Mfg. Part Number
MLH200PGB01B
Manufacturer
Product Category
Pressure Sensors, Transducers
Brief Description
SENSOR AMP 200PSI 4-20MA OUT
Datasheet Download
MLH200PGB01B.pdf
Availability of MLH200PGB01B
QUANTITY
MLH200PGB01B Order Process
Ship out your order
Specifications of MLH200PGB01B
Internal Part NumberEIS-MLH200PGB01B
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyPressure Sensors, Transducers
SeriesMLH
Pressure TypeVented Gauge
Operating Pressure200 PSI (1378.95 kPa)
Output TypeAnalog, Current
Output4 mA ~ 20 mA
Accuracy±0.25%
Voltage - Supply9.5 V ~ 30 V
Port SizeMale - 1/4" (6.35mm) NPT
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StylePackard Metripak 150
Maximum Pressure600 PSI (4136.85 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / CaseCylinder, Metal
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MLH200PGB01B
MLH200PGB01B Details Description
Related parts for MLH200PGB01B
OPTOISOLATOR 3.75KV TRANS 8-DIP datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 265KSPS 24-QSOP datasheet.pdf
RES SMD 35.7K OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
LED RED CLEAR 2SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
CAP 3000F 0% +20% 2.7V CHAS MNT datasheet.pdf
RES 0.562 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 25A 24VDC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X12MM XCUT T766 datasheet.pdf
RES SMD 47K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf