Honeywell Sensing and Productivity Solutions MLH200PGL01B
MLH200PGL01B picture photo
Mfg. Part Number
MLH200PGL01B
Brief Description
SENSOR AMP 200PSI 4-20MA OUT
Datasheet Download
MLH200PGL01B.pdf
Availability of MLH200PGL01B
QUANTITY
MLH200PGL01B Order Process
Ship out your order
Specifications of MLH200PGL01B
Internal Part NumberEIS-MLH200PGL01B
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
SeriesMLH
Pressure TypeVented Gauge
Operating Pressure200 PSI (1378.95 kPa)
Output TypeAnalog, Current
Output4 mA ~ 20 mA
Accuracy±0.25%
Voltage - Supply9.5 V ~ 30 V
Port SizeMale - 1/4" (6.35mm) NPT
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleCable 1m
Maximum Pressure600 PSI (4136.85 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MLH200PGL01B
MLH200PGL01B Details Description
Related parts for MLH200PGL01B
RES 0.82 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
CABLE SMA PLUG-PLUG HF-.141 24" datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR 2.6W AB 28TQFN datasheet.pdf
IC TXRX DUAL RS232 5V 16-TSSOP datasheet.pdf
METRAL HDR STR PF 4X24 datasheet.pdf
RND SPACER 0.135" NYLON 25.91MM datasheet.pdf
XCEDE LEFT 4PVH 4COL WK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
CAP FILM 6.8NF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf
47UF 35V 5X11 datasheet.pdf