Honeywell Sensing and Productivity Solutions MLH200PSB06B
MLH200PSB06B picture photo
Mfg. Part Number
MLH200PSB06B
Brief Description
SENSOR AMP 200PSI 4-20MA OUT
Datasheet Download
MLH200PSB06B.pdf
Availability of MLH200PSB06B
QUANTITY
MLH200PSB06B Order Process
Ship out your order
Specifications of MLH200PSB06B
Internal Part NumberEIS-MLH200PSB06B
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
SeriesMLH
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure200 PSI (1378.95 kPa)
Output TypeAnalog, Current
Output4 mA ~ 20 mA
Accuracy±0.25%
Voltage - Supply9.5 V ~ 30 V
Port SizeMale - 1/8" (3.18mm) NPT
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StylePackard Metripak 150
Maximum Pressure600 PSI (4136.85 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MLH200PSB06B
MLH200PSB06B Details Description
Related parts for MLH200PSB06B
POT 1K OHM 1/2W CARBON LINEAR datasheet.pdf
TRIMMER 20 OHM 0.125W SMD datasheet.pdf
RELAY GENERAL PURPOSE 4PDT 2A 6V datasheet.pdf
CONV DC-DC 1W 5VIN 12VOUT SGL datasheet.pdf
IC ADC 24BIT 1CH AUDIO 16-TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
RES 92 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
GDT 90V 30% 2KA SURFACE MOUNT datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 50V X8R 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100" datasheet.pdf