Honeywell Sensing and Productivity Solutions MLH250BSG13B
MLH250BSG13B picture photo
Mfg. Part Number
MLH250BSG13B
Brief Description
MLH ALL METAL PRESS SENSE -ATF
Datasheet Download
MLH250BSG13B.pdf
Availability of MLH250BSG13B
QUANTITY
MLH250BSG13B Order Process
Ship out your order
Specifications of MLH250BSG13B
Internal Part NumberEIS-MLH250BSG13B
SeriesMLH
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure3625.94 PSI (25000 kPa)
Output TypeAnalog, Current
Output4 mA ~ 20 mA
Accuracy±0.25%
Voltage - Supply9.5 V ~ 30 V
Port SizeMale - 1/4" (6.35mm) BSPT
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination Style*
Maximum Pressure7251.89 PSI (50000 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MLH250BSG13B
MLH250BSG13B Details Description
Related parts for MLH250BSG13B
TVS DIODE 13VWM 21.5VC SMC datasheet.pdf
M-ZIF PLUG ASSY 156P SOLDER-TY datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 24VIN 24VOUT SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
4PORT MIPORT UNIVERSAL PCI CARD datasheet.pdf
CONN HEADER R/A GOLD 13POS datasheet.pdf
CAP TANT 5.6UF 5% 100V AXIAL datasheet.pdf
RES 1.5K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
PIN STRIP HEADER 60 PIN STRAIGHT datasheet.pdf
CONN HEADER .050" 92POS datasheet.pdf