Honeywell Sensing and Productivity Solutions MLH300PGB01B
MLH300PGB01B picture photo
Mfg. Part Number
MLH300PGB01B
Manufacturer
Product Category
Pressure Sensors, Transducers
Brief Description
MLH ALL METAL PRESS SENSE -ATF
Datasheet Download
MLH300PGB01B.pdf
Availability of MLH300PGB01B
QUANTITY
MLH300PGB01B Order Process
Ship out your order
Specifications of MLH300PGB01B
Internal Part NumberEIS-MLH300PGB01B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyPressure Sensors, Transducers
SeriesMLH
Pressure TypeVented Gauge
Operating Pressure300 PSI (2068.43 kPa)
Output TypeAnalog, Current
Output4 mA ~ 20 mA
Accuracy±0.25%
Voltage - Supply9.5 V ~ 30 V
Port SizeMale - 1/4" (6.35mm) NPT
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination Style*
Maximum Pressure900 PSI (6205.28 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / CaseCylinder, Metal
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MLH300PGB01B
MLH300PGB01B Details Description
Related parts for MLH300PGB01B
CAP CER 0.50PF 16V C0H 0402 datasheet.pdf
BOARD EVALUATION ADP2108 3.0V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
MODULE BT2.0 CLASS 1 CSR RP MALE datasheet.pdf
IMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONN CRIMP SOCKET GOLD 18-22AWG datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100" datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 80V D2PAK datasheet.pdf