Honeywell Sensing and Productivity Solutions MLH300PSB01C
MLH300PSB01C picture photo
Mfg. Part Number
MLH300PSB01C
Brief Description
SENSOR AMP 300PSI 1-6VDC OUT
Datasheet Download
MLH300PSB01C.pdf
Availability of MLH300PSB01C
QUANTITY
MLH300PSB01C Order Process
Ship out your order
Specifications of MLH300PSB01C
Internal Part NumberEIS-MLH300PSB01C
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
SeriesMLH
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure300 PSI (2068.43 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output1 V ~ 6 V
Accuracy±0.25%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Port SizeMale - 1/4" (6.35mm) NPT
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StylePackard Metripak 150
Maximum Pressure900 PSI (6205.28 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MLH300PSB01C
MLH300PSB01C Details Description
Related parts for MLH300PSB01C
CONN ADAPT JACK-JACK N 50 OHM datasheet.pdf
CASE PLASTIC GM 19.75"LX15.53"W datasheet.pdf
CIR BRKR 16A 480VAC 65VDC datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ SC70 datasheet.pdf
POT 5.0K OHM THUMBWHEEL CERM ST datasheet.pdf
CONN FFC RCPT HSG 7POS 2.54MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 250W datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
DCDC CONVERTER +/-12VOUT 2W datasheet.pdf