Honeywell Sensing and Productivity Solutions MLH300PSG01G
MLH300PSG01G picture photo
Mfg. Part Number
MLH300PSG01G
Brief Description
MLH ALL METAL PRESS SENSE -ATF
Datasheet Download
MLH300PSG01G.pdf
Availability of MLH300PSG01G
QUANTITY
MLH300PSG01G Order Process
Ship out your order
Specifications of MLH300PSG01G
Internal Part NumberEIS-MLH300PSG01G
SeriesMLH
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure300 PSI (2068.43 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output1 V ~ 5 V
Accuracy±0.25%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Port SizeMale - 1/4" (6.35mm) NPT
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleConnector
Maximum Pressure900 PSI (6205.28 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MLH300PSG01G
MLH300PSG01G Details Description
Related parts for MLH300PSG01G
TERM SOLDER TURRET .064".147"L datasheet.pdf
IC MOSFET DRVR SYNC BUCK 10-DFN datasheet.pdf
CABLE TIE MNT - NO ADHESIVE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 WW datasheet.pdf
IC REG CTRLR SGL 2V 16-SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 56POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 12POS 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
RES 2.5 OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 30 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf