| Internal Part Number | EIS-MLH600PSB01A | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | Sensors, Transducers | |
| Family | Pressure Sensors, Transducers | |
| Series | MLH | |
| Pressure Type | Sealed Gauge | |
| Operating Pressure | 600 PSI (4136.85 kPa) | |
| Output Type | Analog, Voltage | |
| Output | 0.5 V ~ 4.5 V | |
| Accuracy | ±0.25% | |
| Voltage - Supply | 5 V ~ 6 V | |
| Port Size | Male - 1/4" (6.35mm) NPT | |
| Port Style | Threaded | |
| Features | Amplified Output, Temperature Compensated | |
| Termination Style | Connector | |
| Maximum Pressure | 1200 PSI (8273.71 kPa) | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C | |
| Package / Case | Cylinder, Metal | |
| Supplier Device Package | - | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | MLH600PSB01A | |
 | 85-6 | BATTERY STRAP FIBRE T STYLE 6" W | datasheet.pdf | |