TDK Corporation MLK1005S1N2ST000
MLK1005S1N2ST000 picture photo
Mfg. Part Number
MLK1005S1N2ST000
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 1.2NH 500MA 120 MOHM
Datasheet Download
MLK1005S1N2ST000.pdf
Availability of MLK1005S1N2ST000
QUANTITY
MLK1005S1N2ST000 Order Process
Ship out your order
Specifications of MLK1005S1N2ST000
Internal Part NumberEIS-MLK1005S1N2ST000
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSMD Inductors
High Frequency Inductor Family
Featured ProductMLK Series Multilayer Ceramic High-Frequency Inductor
Other Drawings1005 (0402) Footprint
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesMLK
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMultilayer
Material - CoreNon-Magnetic
Inductance1.2nH
Tolerance±0.3nH
Current Rating500mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)120 mOhm Max
Q @ Freq5 @ 100MHz
Frequency - Self Resonant11GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)0.024" (0.60mm)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MLK1005S1N2ST000
Related LinksMLK1005S, MLK1005S1N2ST000 Datasheet, TDK Corporation Distributor
MLK1005S1N2ST000 Details Description
Related parts for MLK1005S1N2ST000
BATTERY LITHIUM 6V 2CR5 datasheet.pdf
IC MPU MPC83XX 400MHZ 620BGA datasheet.pdf
RES SMD 5.1 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
POT JOYSTICK 120K OHM W/SWITCH datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP FILM 8200PF 10% 50VDC RADIAL datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 2SMD datasheet.pdf
CBL RIBN 3COND CLEAR 25' datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE RA PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 400W datasheet.pdf
PUNCH RECT datasheet.pdf
RES 1.725K OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf