TDK Corporation MLK1005S56NJTD25
MLK1005S56NJTD25 picture photo
Mfg. Part Number
MLK1005S56NJTD25
Brief Description
FIXED IND 56NH 200MA 1.3 OHM SMD
Datasheet Download
MLK1005S56NJTD25.pdf
Availability of MLK1005S56NJTD25
QUANTITY
MLK1005S56NJTD25 Order Process
Ship out your order
Specifications of MLK1005S56NJTD25
Internal Part NumberEIS-MLK1005S56NJTD25
FamilyFixed Inductors
SeriesAutomotive, AEC-Q200, MLK
Material - CoreNon-Magnetic
Inductance56nH
Tolerance±5%
Current Rating200mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)1.3 Ohm Max
Q @ Freq6 @ 100MHz
Frequency - Self Resonant1.5GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MLK1005S56NJTD25
Related LinksMLK1005S, MLK1005S56NJTD25 Datasheet, TDK Corporation Distributor
MLK1005S56NJTD25 Details Description
Related parts for MLK1005S56NJTD25
IC VREF SERIES 2.5V 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 68PF 500V 1111 datasheet.pdf
2MM W-B CRIMP RECEPT 22-26AWG datasheet.pdf
LED XLAMP WHITE 2SMD datasheet.pdf
RES 49.9 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
CONN EDGE .100 35POS HL LOW P datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf