TDK Corporation MLK1005S7N5JT000
MLK1005S7N5JT000 picture photo
Mfg. Part Number
MLK1005S7N5JT000
Brief Description
FIXED IND 7.5NH 350MA 380 MOHM
Datasheet Download
MLK1005S7N5JT000.pdf
Availability of MLK1005S7N5JT000
QUANTITY
MLK1005S7N5JT000 Order Process
Ship out your order
Specifications of MLK1005S7N5JT000
Internal Part NumberEIS-MLK1005S7N5JT000
FamilyFixed Inductors
SeriesMLK
Material - CoreNon-Magnetic
Inductance7.5nH
Tolerance±5%
Current Rating350mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)380 mOhm Max
Q @ Freq7 @ 100MHz
Frequency - Self Resonant5GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MLK1005S7N5JT000
Related LinksMLK1005S, MLK1005S7N5JT000 Datasheet, TDK Corporation Distributor
MLK1005S7N5JT000 Details Description
Related parts for MLK1005S7N5JT000
CONN RP-SMA JACK 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 12A 24V datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 16POS TIN datasheet.pdf
CAP THIN FILM 1PF 25V 0402 datasheet.pdf
IC 8-CH 10BIT SERIAL A/D 20TSSOP datasheet.pdf
IC POT DGTL SNGL 10K RHEO 8MSOP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES SMD 750K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
EXTENSION PAK PIC16(L)F1789 datasheet.pdf
OSCILLATOR 2.048KHZ MEMS SMD datasheet.pdf