TDK Corporation MLP2016H2R2MT0S1
MLP2016H2R2MT0S1 picture photo
Mfg. Part Number
MLP2016H2R2MT0S1
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 2.2UH 1.2A 110 MOHM
Datasheet Download
MLP2016H2R2MT0S1.pdf
Availability of MLP2016H2R2MT0S1
QUANTITY
MLP2016H2R2MT0S1 Order Process
Ship out your order
Specifications of MLP2016H2R2MT0S1
Internal Part NumberEIS-MLP2016H2R2MT0S1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMLP Series Multilayer Ferrite Power Inductor
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesMLP
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMultilayer
Material - CoreFerrite
Inductance2.2µH
Tolerance±20%
Current Rating1.2A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)137.5 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test2MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0806 (2016 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)0.039" (1.00mm)
Supplier Device Package0806 (2016 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MLP2016H2R2MT0S1
Related LinksMLP2016H, MLP2016H2R2MT0S1 Datasheet, TDK Corporation Distributor
MLP2016H2R2MT0S1 Details Description
Related parts for MLP2016H2R2MT0S1
DIODE GP 150V 200MA SOT23-3 datasheet.pdf
CAP FILM 0.12UF 2% 250VDC RADIAL datasheet.pdf
CUTTING UNIT FOR 3829 MDR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 24POS WALLMNT PINS datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.3A 8LFCSP datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 900MA 340 MOHM datasheet.pdf
OSC PROG 5NS 50PPM 2X2.5MM datasheet.pdf
RES SMD 19.8K OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf