Cornell Dubilier Electronics MLP201M400EA0A
MLP201M400EA0A picture photo
Mfg. Part Number
MLP201M400EA0A
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 200UF 20% 400V FLATPACK
Datasheet Download
MLP201M400EA0A.pdf
Availability of MLP201M400EA0A
QUANTITY
MLP201M400EA0A Order Process
Ship out your order
Specifications of MLP201M400EA0A
Internal Part NumberEIS-MLP201M400EA0A
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesRuggedized and High Reliability Flatpack Aluminum Electrolytic Capacitors
PCN Design/SpecificationMLP Flapjack Series 01/Dec/2015
Standard Package10
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesMLP
PackagingBulk
Capacitance200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)882 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.4A
Impedance-
Lead Spacing1.000" (25.40mm)
Size / Dimension2.000" L x 1.750" W (50.80mm x 44.45mm)
Height - Seated (Max)0.500" (12.70mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseFlatPack, Tabbed
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MLP201M400EA0A
Related LinksMLP201M, MLP201M400EA0A Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
MLP201M400EA0A Details Description
Related parts for MLP201M400EA0A
ENDPLATE 1.5MM PA ORANGE ZDU 16 datasheet.pdf
WIRE MARKER B/Y .05-.12"1000PC datasheet.pdf
IC SRAM 9MBIT 133MHZ 100TQFP datasheet.pdf
FIXED IND 17UH 3A 50 MOHM TH datasheet.pdf
IC MEM FIFO 512X9 15NS 56-TSSOP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 41POS SKT datasheet.pdf
RES 20K OHM 5.25W 5% AXIAL datasheet.pdf
RELAY GEN PURP datasheet.pdf
COUNTER HOUR METER datasheet.pdf
CAP FILM 470NF 5% 1000VDC AXIAL datasheet.pdf