Bourns Inc. SF-0603F315-2
SF-0603F315-2 picture photo
Mfg. Part Number
SF-0603F315-2
Brief Description
FUSE BOARD MNT 3.15A 24VDC 0603
Datasheet Download
SF-0603F315-2.pdf
Availability of SF-0603F315-2
QUANTITY
SF-0603F315-2 Order Process
Ship out your order
Specifications of SF-0603F315-2
Internal Part NumberEIS-SF-0603F315-2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSinglFuse™ Thin Film Chip Fuses
RoHS InformationSF-0603S, SF-0603F Material Declaration
Standard Package5,000
Category Circuit Protection
FamilyFuses
SeriesSinglFuse™ SF-0603F
PackagingTape & Reel (TR)
Fuse TypeBoard Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating3.15A
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC24V
Response TimeFast
Package / Case0603 (1608 Metric)
Mounting TypeSurface Mount
Breaking Capacity @ Rated Voltage50A
Melting I²t0.089
ApprovalsUL
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Color-
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W x 0.018" H (1.60mm x 0.80mm x 0.45mm)
DC Cold Resistance0.019 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SF-0603F315-2
Related LinksSF-060, SF-0603F315-2 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
SF-0603F315-2 Details Description
Related parts for SF-0603F315-2
TORX KEY T-HANDLE T30 5.9" datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH 6.6A 16 MOHM TH datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.4VA 20V datasheet.pdf
IC SRAM 18MBIT 7.5NS 119BGA datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
CAP CER 180PF 500V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 32POS TIN datasheet.pdf
IDC SOCKET 0.079 12 POS datasheet.pdf
E CONSOLE datasheet.pdf
CONN RCPT datasheet.pdf
CAP FILM 22NF 20% 250VAC AXIAL datasheet.pdf