Cornell Dubilier Electronics MLP263M010EA1A
MLP263M010EA1A picture photo
Mfg. Part Number
MLP263M010EA1A
Brief Description
CAP ALUM 26000UF 20% 10V FLATPCK
Datasheet Download
MLP263M010EA1A.pdf
Availability of MLP263M010EA1A
QUANTITY
MLP263M010EA1A Order Process
Ship out your order
Specifications of MLP263M010EA1A
Internal Part NumberEIS-MLP263M010EA1A
PackagingBulk
Capacitance26000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)51 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current5.8A
Impedance-
Lead Spacing1.000" (25.40mm)
Size / Dimension2.000" L x 1.750" W (50.80mm x 44.45mm)
Height - Seated (Max)0.500" (12.70mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseFlatPack, Tabbed
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MLP263M010EA1A
Related LinksMLP263M, MLP263M010EA1A Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
MLP263M010EA1A Details Description
Related parts for MLP263M010EA1A
RELAY TELECOM DPDT 1A 5V datasheet.pdf
IC Z8 GP MCU 32K OTP 20SSOP datasheet.pdf
RES SMD 21.5K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RESONATOR CERAMIC 20MHZ INDUST datasheet.pdf
DIODE MODULE 1.6KV 600A POWRBLOK datasheet.pdf
IC CRYPTO TPM LPC 40QFN datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2 NYLON 3-15/16" datasheet.pdf
5 X 4 COVERS datasheet.pdf
TOOL INSERTION 22M/22D GA datasheet.pdf
750 TB PLUGGABLE PLUG datasheet.pdf
CAP CER 4.7PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf