Cornell Dubilier Electronics MLP283M7R5EA1D
MLP283M7R5EA1D picture photo
Mfg. Part Number
MLP283M7R5EA1D
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 28000UF 20% 7.5V FLTPCK
Datasheet Download
MLP283M7R5EA1D.pdf
Availability of MLP283M7R5EA1D
QUANTITY
MLP283M7R5EA1D Order Process
Ship out your order
Specifications of MLP283M7R5EA1D
Internal Part NumberEIS-MLP283M7R5EA1D
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesRuggedized and High Reliability Flatpack Aluminum Electrolytic Capacitors
PCN Design/SpecificationMLP Flapjack Series 01/Dec/2015
Standard Package10
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesMLP
PackagingBulk
Capacitance28000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating7.5V
ESR (Equivalent Series Resistance)50 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current5.8A
Impedance-
Lead Spacing1.000" (25.40mm)
Size / Dimension2.000" L x 1.750" W (50.80mm x 44.45mm)
Height - Seated (Max)0.500" (12.70mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseFlatPack, Tabbed
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MLP283M7R5EA1D
Related LinksMLP283M, MLP283M7R5EA1D Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
MLP283M7R5EA1D Details Description
Related parts for MLP283M7R5EA1D
DIODE GEN PURP 50V 12A DO203AA datasheet.pdf
CABLE GRIP BLACK 8.5-14MM datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 1.5A D2PAK datasheet.pdf
RES SMD 560 OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC POWER SWITCH 1.0A SOT23-6 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 200W datasheet.pdf
RES 75K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf