Cornell Dubilier Electronics MLP331M400EB1A
MLP331M400EB1A picture photo
Mfg. Part Number
MLP331M400EB1A
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 400V FLATPACK
Datasheet Download
MLP331M400EB1A.pdf
Availability of MLP331M400EB1A
QUANTITY
MLP331M400EB1A Order Process
Ship out your order
Specifications of MLP331M400EB1A
Internal Part NumberEIS-MLP331M400EB1A
PackagingBulk
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)530 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.1A
Impedance-
Lead Spacing1.000" (25.40mm)
Size / Dimension3.000" L x 1.750" W (76.20mm x 44.45mm)
Height - Seated (Max)0.500" (12.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MLP331M400EB1A
Related LinksMLP331M, MLP331M400EB1A Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
MLP331M400EB1A Details Description
Related parts for MLP331M400EB1A
IC FLASH 2MBIT 120NS 32PLCC datasheet.pdf
SENS OPTO SLOT 3.18MM TRANS C-MT datasheet.pdf
IC OPAMP GP 635KHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONN SMA PLUG 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
RES 20K OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 9.09 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 2M OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
BUZZER 16-28VDC 65-75DB PNL datasheet.pdf
DIODE ZENER 8.2V 3W DO214AC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
500 TB SPRING CLAMP 45D datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 250W datasheet.pdf