Cornell Dubilier Electronics MLP331M400EB1D
MLP331M400EB1D picture photo
Mfg. Part Number
MLP331M400EB1D
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 400V FLATPACK
Datasheet Download
MLP331M400EB1D.pdf
Availability of MLP331M400EB1D
QUANTITY
MLP331M400EB1D Order Process
Ship out your order
Specifications of MLP331M400EB1D
Internal Part NumberEIS-MLP331M400EB1D
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesRuggedized and High Reliability Flatpack Aluminum Electrolytic Capacitors
PCN Design/SpecificationMLP Flapjack Series 01/Dec/2015
Standard Package10
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesMLP
PackagingBulk
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)530 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.1A
Impedance-
Lead Spacing1.000" (25.40mm)
Size / Dimension3.000" L x 1.750" W (76.20mm x 44.45mm)
Height - Seated (Max)0.500" (12.70mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseFlatPack, Tabbed
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MLP331M400EB1D
Related LinksMLP331M, MLP331M400EB1D Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
MLP331M400EB1D Details Description
Related parts for MLP331M400EB1D
CAP TANT 2.2UF 25V 10% 1210 datasheet.pdf
MDK-ARM RESTRICTED FOR FREESCALE datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3750K 2SMD datasheet.pdf
RES 2.61 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RELAY TIME DELAY DPDT 120V datasheet.pdf
HOT20,65,F2A,1312,11,TB,W2.25 datasheet.pdf
CAP CER 0.70PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 28VOUT 25W datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
4.25G DWDM TOSA 80KM FINISAR datasheet.pdf
CAP FILM 68PF 2.5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf