Cornell Dubilier Electronics MLP371M350EB0C
MLP371M350EB0C picture photo
Mfg. Part Number
MLP371M350EB0C
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 370UF 20% 350V FLATPACK
Datasheet Download
MLP371M350EB0C.pdf
Availability of MLP371M350EB0C
QUANTITY
MLP371M350EB0C Order Process
Ship out your order
Specifications of MLP371M350EB0C
Internal Part NumberEIS-MLP371M350EB0C
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesRuggedized and High Reliability Flatpack Aluminum Electrolytic Capacitors
PCN Design/SpecificationMLP Flapjack Series 01/Dec/2015
Standard Package10
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesMLP
PackagingBulk
Capacitance370µF
Tolerance±20%
Voltage Rating350V
ESR (Equivalent Series Resistance)420 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.3A
Impedance-
Lead Spacing1.000" (25.40mm)
Size / Dimension3.000" L x 1.750" W (76.20mm x 44.45mm)
Height - Seated (Max)0.500" (12.70mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFlatPack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MLP371M350EB0C
Related LinksMLP371M, MLP371M350EB0C Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
MLP371M350EB0C Details Description
Related parts for MLP371M350EB0C
RES SMD 105 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 25V 20% RADIAL datasheet.pdf
IC SECURITY SUPERVISOR 3V 16-QFN datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 16A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
CONN SOCKET BRD/BRD .5MM 12POS datasheet.pdf
CAP CER 2700PF 50V U2J 0603 datasheet.pdf
TERMINAL SOLDERLESS 96PT I/O datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE RA PIN datasheet.pdf
MICRO 31C S 72" WHT JACKP NI datasheet.pdf
CRYSTAL 31.2500 MHZ 10.0PF SMD datasheet.pdf
HSI NARROW datasheet.pdf
CAP FILM 5.6UF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf