Cornell Dubilier Electronics MLP383M016EB0D
MLP383M016EB0D picture photo
Mfg. Part Number
MLP383M016EB0D
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 38000UF 20% 16V FLATPCK
Datasheet Download
MLP383M016EB0D.pdf
Availability of MLP383M016EB0D
QUANTITY
MLP383M016EB0D Order Process
Ship out your order
Specifications of MLP383M016EB0D
Internal Part NumberEIS-MLP383M016EB0D
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesRuggedized and High Reliability Flatpack Aluminum Electrolytic Capacitors
PCN Design/SpecificationMLP Flapjack Series 01/Dec/2015
Standard Package10
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesMLP
PackagingBulk
Capacitance38000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)31 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current9A
Impedance-
Lead Spacing1.000" (25.40mm)
Size / Dimension3.000" L x 1.750" W (76.20mm x 44.45mm)
Height - Seated (Max)0.500" (12.70mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseFlatPack, Tabbed
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MLP383M016EB0D
Related LinksMLP383M, MLP383M016EB0D Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
MLP383M016EB0D Details Description
Related parts for MLP383M016EB0D
RES SMD 69.8 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .125 EXTEND datasheet.pdf
PHOTOELECTRIC SENSOR datasheet.pdf
BOX ABS ALMOND 4.1"L X 2.6"W datasheet.pdf
RES SMD 0.51 OHM 1% 1W 1210 datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 16KB FLASH 20SSOP datasheet.pdf
RES 11.3 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
ATTENUATOR 1206 SMD 3 DB datasheet.pdf
DIODE ZENER 20V 5W SMBJ datasheet.pdf
CAP FILM 1.5NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf