Cornell Dubilier Electronics MLP433M010EB0D
MLP433M010EB0D picture photo
Mfg. Part Number
MLP433M010EB0D
Brief Description
CAP ALUM 43000UF 20% 10V FLATPCK
Datasheet Download
MLP433M010EB0D.pdf
Availability of MLP433M010EB0D
QUANTITY
MLP433M010EB0D Order Process
Ship out your order
Specifications of MLP433M010EB0D
Internal Part NumberEIS-MLP433M010EB0D
PackagingBulk
Capacitance43000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)30 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current9A
Impedance-
Lead Spacing1.000" (25.40mm)
Size / Dimension3.000" L x 1.750" W (76.20mm x 44.45mm)
Height - Seated (Max)0.500" (12.70mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseFlatPack, Tabbed
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MLP433M010EB0D
Related LinksMLP433M, MLP433M010EB0D Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
MLP433M010EB0D Details Description
Related parts for MLP433M010EB0D
CONN SOCKET R/A 5R0W 30POS SLD datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 10V 20% 2917 datasheet.pdf
CBL HDMI DVI(18+1) CON 3' 28 AWG datasheet.pdf
DIODE BRIDGE FAST 1200V ECO-PAC1 datasheet.pdf
IGBT 600V 75A 380W TO247AD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 25W datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 50V 3A DO201AA datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100" datasheet.pdf