Cornell Dubilier Electronics MLP433M010EB1D
MLP433M010EB1D picture photo
Mfg. Part Number
MLP433M010EB1D
Brief Description
CAP ALUM 43000UF 20% 10V FLATPCK
Datasheet Download
MLP433M010EB1D.pdf
Availability of MLP433M010EB1D
QUANTITY
MLP433M010EB1D Order Process
Ship out your order
Specifications of MLP433M010EB1D
Internal Part NumberEIS-MLP433M010EB1D
PackagingBulk
Capacitance43000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)30 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current9A
Impedance-
Lead Spacing1.000" (25.40mm)
Size / Dimension3.000" L x 1.750" W (76.20mm x 44.45mm)
Height - Seated (Max)0.500" (12.70mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseFlatPack, Tabbed
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MLP433M010EB1D
Related LinksMLP433M, MLP433M010EB1D Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
MLP433M010EB1D Details Description
Related parts for MLP433M010EB1D
IC OPAMP GP 1.4MHZ 8SOIC datasheet.pdf
SENSOR 200PSI 1/4-18NPT .5-4.5V datasheet.pdf
IC ADC 3 1/2DIG W/LED DVR 32LQFP datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 5POS R/A 5MM datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 1.5A SOT223 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 80A TO247AC datasheet.pdf
CAP FILM 1000PF 3% 1.6KVDC RAD datasheet.pdf
IC VREF SERIES 4.096V 6DFN datasheet.pdf
RES 825 OHM 1W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
FP0R EXPANSION UNIT 8 IN 8 RELAY datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET ZIF 40POS GLD datasheet.pdf
RES 28.7K OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf