Cornell Dubilier Electronics MLP473M7R5EB0A
MLP473M7R5EB0A picture photo
Mfg. Part Number
MLP473M7R5EB0A
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 47000UF 20% 7.5V FLTPCK
Datasheet Download
MLP473M7R5EB0A.pdf
Availability of MLP473M7R5EB0A
QUANTITY
MLP473M7R5EB0A Order Process
Ship out your order
Specifications of MLP473M7R5EB0A
Internal Part NumberEIS-MLP473M7R5EB0A
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAluminum Capacitors
MLP and MLS Flatpack Capacitors
Ruggedized and High Reliability Flatpack Aluminum Electrolytic Capacitors
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesMLP
PackagingBulk
Capacitance47000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating7.5V
ESR (Equivalent Series Resistance)30 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current9.1A
Impedance-
Lead Spacing1.000" (25.40mm)
Size / Dimension3.000" L x 1.750" W (76.20mm x 44.45mm)
Height - Seated (Max)0.500" (12.70mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseFlatPack, Tabbed
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MLP473M7R5EB0A
Related LinksMLP473M, MLP473M7R5EB0A Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
MLP473M7R5EB0A Details Description
Related parts for MLP473M7R5EB0A
CONN SPADE 18-20AWG #5 TIN CRIMP datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X25.4MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
TVS DIODE 43.6VWM 70.1VC DO15 datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 5.0MM 4POS PCB datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-18VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
CAP CER 3900PF 100V NP0 1206 datasheet.pdf
RES SMD 66.5K OHM 1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 250W datasheet.pdf
HEX STANDOFF M4 NYLON 30MM datasheet.pdf
CONN COUPLER 30A 240V 15FT CABLE datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 19POS STRGHT SKT datasheet.pdf
CAP FILM 1.5UF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf