Cornell Dubilier Electronics MLP473M7R5EB0D
MLP473M7R5EB0D picture photo
Mfg. Part Number
MLP473M7R5EB0D
Brief Description
CAP ALUM 47000UF 20% 7.5V FLTPCK
Datasheet Download
MLP473M7R5EB0D.pdf
Availability of MLP473M7R5EB0D
QUANTITY
MLP473M7R5EB0D Order Process
Ship out your order
Specifications of MLP473M7R5EB0D
Internal Part NumberEIS-MLP473M7R5EB0D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesRuggedized and High Reliability Flatpack Aluminum Electrolytic Capacitors
PCN Design/SpecificationMLP Flapjack Series 01/Dec/2015
Standard Package10
PackagingBulk
Capacitance47000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating7.5V
ESR (Equivalent Series Resistance)30 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current9.1A
Impedance-
Lead Spacing1.000" (25.40mm)
Size / Dimension3.000" L x 1.750" W (76.20mm x 44.45mm)
Height - Seated (Max)0.500" (12.70mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseFlatPack, Tabbed
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MLP473M7R5EB0D
Related LinksMLP473M, MLP473M7R5EB0D Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
MLP473M7R5EB0D Details Description
Related parts for MLP473M7R5EB0D
IC DVR 100MBPS RS485 QUAD 16SOIC datasheet.pdf
FUSE GLASS 32MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONN RECT TONGUE 12-10AWG #6 datasheet.pdf
FIXED IND 1MH 2A 426 MOHM TH datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X38.5MM 48VDC WIRE datasheet.pdf
IC TXRX RS-422/485 3.3V 8-SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 350V SNAP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS INLINE PIN datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE PIN datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 47 OHM 14SOIC datasheet.pdf