Cornell Dubilier Electronics MLP562M035EK0C
MLP562M035EK0C picture photo
Mfg. Part Number
MLP562M035EK0C
Brief Description
CAP ALUM 5600UF 20% 35V FLATPACK
Datasheet Download
MLP562M035EK0C.pdf
Availability of MLP562M035EK0C
QUANTITY
MLP562M035EK0C Order Process
Ship out your order
Specifications of MLP562M035EK0C
Internal Part NumberEIS-MLP562M035EK0C
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesRuggedized and High Reliability Flatpack Aluminum Electrolytic Capacitors
PackagingBulk
Capacitance5600µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)90 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.4A
Impedance-
Lead Spacing1.000" (25.40mm)
Size / Dimension1.500" L x 1.750" W (38.10mm x 44.45mm)
Height - Seated (Max)0.500" (12.70mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFlatPack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MLP562M035EK0C
Related LinksMLP562M, MLP562M035EK0C Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
MLP562M035EK0C Details Description
Related parts for MLP562M035EK0C
CONN HEADER .100 DUAL STR 6POS datasheet.pdf
TRIAC ALTERNISTOR 600V 6A TO263 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 15PF 630V NP0 1210 datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 20V TO220AB datasheet.pdf
RES SMD 2.2 OHM 1% 35W TO263 datasheet.pdf
10CC PICOFLEX 80MM LONG datasheet.pdf
FIXED IND 27UH 315MA 1 OHM TH datasheet.pdf
PAC-MICR-RV12-V0 CBL ASSY datasheet.pdf
CAP CER 0.60PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf