Cornell Dubilier Electronics MLP601M200EA0A
MLP601M200EA0A picture photo
Mfg. Part Number
MLP601M200EA0A
Brief Description
CAP ALUM 600UF 20% 200V FLATPACK
Datasheet Download
MLP601M200EA0A.pdf
Availability of MLP601M200EA0A
QUANTITY
MLP601M200EA0A Order Process
Ship out your order
Specifications of MLP601M200EA0A
Internal Part NumberEIS-MLP601M200EA0A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAluminum Capacitors
MLP and MLS Flatpack Capacitors
Ruggedized and High Reliability Flatpack Aluminum Electrolytic Capacitors
Standard Package1
PackagingBulk
Capacitance600µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)261 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.6A
Impedance-
Lead Spacing1.000" (25.40mm)
Size / Dimension2.000" L x 1.750" W (50.80mm x 44.45mm)
Height - Seated (Max)0.500" (12.70mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseFlatPack, Tabbed
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MLP601M200EA0A
Related LinksMLP601M, MLP601M200EA0A Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
MLP601M200EA0A Details Description
Related parts for MLP601M200EA0A
CONN EDGECARD 52POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES SMD 4.12K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
IC ADSL LINE DVR CLASS-G 32HLQFP datasheet.pdf
CONN RCPT 2 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
RES 22.1 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 56.2 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SGE1510-2-0200A-150C datasheet.pdf
IC REG LDO 1.2V 0.5A 12MSOP datasheet.pdf