Cornell Dubilier Electronics MLP662M050EA1A
MLP662M050EA1A picture photo
Mfg. Part Number
MLP662M050EA1A
Brief Description
CAP ALUM 6600UF 20% 50V FLATPACK
Datasheet Download
MLP662M050EA1A.pdf
Availability of MLP662M050EA1A
QUANTITY
MLP662M050EA1A Order Process
Ship out your order
Specifications of MLP662M050EA1A
Internal Part NumberEIS-MLP662M050EA1A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesRuggedized and High Reliability Flatpack Aluminum Electrolytic Capacitors
PackagingBulk
Capacitance6600µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)62 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current5.2A
Impedance-
Lead Spacing1.000" (25.40mm)
Size / Dimension2.000" L x 1.750" W (50.80mm x 44.45mm)
Height - Seated (Max)0.500" (12.70mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseFlatPack, Tabbed
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MLP662M050EA1A
Related LinksMLP662M, MLP662M050EA1A Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
MLP662M050EA1A Details Description
Related parts for MLP662M050EA1A
JUMPER-H1504TR/A2015Y/X 2" datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 79POS WALL MT PIN datasheet.pdf
ENCODER SMALL 2CH 400CPR STD datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWY .100 4POS R/A datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-18VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
HARDWARE KIT EFP A TYPE 3" & 4" datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 13POS PIN datasheet.pdf
FIXED IND 180UH 140MA 7 OHM SMD datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
Crystal 25.0000MHz 10ppm 10pF 200 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf