Cornell Dubilier Electronics MLP802M025EK0A
MLP802M025EK0A picture photo
Mfg. Part Number
MLP802M025EK0A
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 8000UF 20% 25V FLATPACK
Datasheet Download
MLP802M025EK0A.pdf
Availability of MLP802M025EK0A
QUANTITY
MLP802M025EK0A Order Process
Ship out your order
Specifications of MLP802M025EK0A
Internal Part NumberEIS-MLP802M025EK0A
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAluminum Capacitors
MLP and MLS Flatpack Capacitors
Ruggedized and High Reliability Flatpack Aluminum Electrolytic Capacitors
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesMLP
PackagingBulk
Capacitance8000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)87 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.9A
Impedance-
Lead Spacing1.000" (25.40mm)
Size / Dimension1.500" L x 1.750" W (38.10mm x 44.45mm)
Height - Seated (Max)0.500" (12.70mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseFlatPack, Tabbed
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MLP802M025EK0A
Related LinksMLP802M, MLP802M025EK0A Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
MLP802M025EK0A Details Description
Related parts for MLP802M025EK0A
CAP ALUM 10UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 175MA 4.3 OHM datasheet.pdf
RES SMD 2.15K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 75K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
Connector Receptacle 4 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
TERM RING INS 18-14AWG datasheet.pdf
CAP CER 1.2PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
VS-IP20-IP20-93E/0 3 datasheet.pdf
CRYSTAL 40.000 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf
OSC MEMS 18.432MHZ CMOS SMD datasheet.pdf