Cornell Dubilier Electronics MLP842M035EA1C
MLP842M035EA1C picture photo
Mfg. Part Number
MLP842M035EA1C
Brief Description
CAP ALUM 8400UF 20% 35V FLATPACK
Datasheet Download
MLP842M035EA1C.pdf
Availability of MLP842M035EA1C
QUANTITY
MLP842M035EA1C Order Process
Ship out your order
Specifications of MLP842M035EA1C
Internal Part NumberEIS-MLP842M035EA1C
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesRuggedized and High Reliability Flatpack Aluminum Electrolytic Capacitors
PackagingBulk
Capacitance8400µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)59 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current5.4A
Impedance-
Lead Spacing1.000" (25.40mm)
Size / Dimension2.000" L x 1.750" W (50.80mm x 44.45mm)
Height - Seated (Max)0.500" (12.70mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFlatPack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MLP842M035EA1C
Related LinksMLP842M, MLP842M035EA1C Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
MLP842M035EA1C Details Description
Related parts for MLP842M035EA1C
IC FLASH 32MBIT 100MHZ 86TSOP datasheet.pdf
CONN SOCKT IDC 34POS W/O KEY TIN datasheet.pdf
CAP CER 10UF 25V X7R 2220 datasheet.pdf
CAP CER 30PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
RES SMD 0.018 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
RES 121K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
Connector Socket 29 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf