Cornell Dubilier Electronics MLP962M020EK0D
MLP962M020EK0D picture photo
Mfg. Part Number
MLP962M020EK0D
Brief Description
CAP ALUM 9600UF 20% 20V FLATPACK
Datasheet Download
MLP962M020EK0D.pdf
Availability of MLP962M020EK0D
QUANTITY
MLP962M020EK0D Order Process
Ship out your order
Specifications of MLP962M020EK0D
Internal Part NumberEIS-MLP962M020EK0D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesRuggedized and High Reliability Flatpack Aluminum Electrolytic Capacitors
PackagingBulk
Capacitance9600µF
Tolerance±20%
Voltage Rating20V
ESR (Equivalent Series Resistance)84 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current4A
Impedance-
Lead Spacing1.000" (25.40mm)
Size / Dimension1.500" L x 1.750" W (38.10mm x 44.45mm)
Height - Seated (Max)0.500" (12.70mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseFlatPack, Tabbed
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MLP962M020EK0D
Related LinksMLP962M, MLP962M020EK0D Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
MLP962M020EK0D Details Description
Related parts for MLP962M020EK0D
CONN EDGECARD 30POS .100 EYELET datasheet.pdf
MOSFET P-CH 60V 4A 8-SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 6 POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
HAND CRIMP TOOL CRIMP TERM datasheet.pdf
LED PWR BRILLIANT RED WATER CLR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
CONN BASE BOTTOM ENTRY SZ3A datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 51POS 0.20MM R/A datasheet.pdf