Cornell Dubilier Electronics MLS133M010EK0A
MLS133M010EK0A picture photo
Mfg. Part Number
MLS133M010EK0A
Brief Description
CAP ALUM 13000UF 20% 10V FLATPCK
Datasheet Download
MLS133M010EK0A.pdf
Availability of MLS133M010EK0A
QUANTITY
MLS133M010EK0A Order Process
Ship out your order
Specifications of MLS133M010EK0A
Internal Part NumberEIS-MLS133M010EK0A
PackagingBulk
Capacitance13000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)81 mOhm
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current12.2A
Impedance-
Lead Spacing1.000" (25.40mm)
Size / Dimension1.500" L x 1.750" W (38.10mm x 44.45mm)
Height - Seated (Max)0.500" (12.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MLS133M010EK0A
Related LinksMLS133M, MLS133M010EK0A Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
MLS133M010EK0A Details Description
Related parts for MLS133M010EK0A
LED DIAMOND DRAGON 625NM RED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 300W datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 5V 40A datasheet.pdf