Cornell Dubilier Electronics MLS193M5R0EK0A
MLS193M5R0EK0A picture photo
Mfg. Part Number
MLS193M5R0EK0A
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 19000UF 20% 5V FLATPACK
Datasheet Download
MLS193M5R0EK0A.pdf
Availability of MLS193M5R0EK0A
QUANTITY
MLS193M5R0EK0A Order Process
Ship out your order
Specifications of MLS193M5R0EK0A
Internal Part NumberEIS-MLS193M5R0EK0A
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesRuggedized and High Reliability Flatpack Aluminum Electrolytic Capacitors
Standard Package10
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesMLS
PackagingBulk
Capacitance19000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating5V
ESR (Equivalent Series Resistance)76 mOhm
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current12.6A
Impedance-
Lead Spacing1.000" (25.40mm)
Size / Dimension1.500" L x 1.750" W (38.10mm x 44.45mm)
Height - Seated (Max)0.500" (12.70mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseFlatPack, Tabbed
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MLS193M5R0EK0A
Related LinksMLS193M, MLS193M5R0EK0A Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
MLS193M5R0EK0A Details Description
Related parts for MLS193M5R0EK0A
TRIMMER 2K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 15A 125V datasheet.pdf
IC PWR SUPPLY CTLR 305W ESIP-16 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
AM60522 PNEUMATIC ADAPTER datasheet.pdf
IC CPLD 64MC 5.5NS 44TQFP datasheet.pdf
OSC TCXO 20.000MHZ CLPD SNWV SMD datasheet.pdf
BIG CHIP LED WHITE 6500K datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 114MA 1.2 OHM datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 19POS INLINE PINS datasheet.pdf