Cornell Dubilier Electronics MLS212M060EA1A
MLS212M060EA1A picture photo
Mfg. Part Number
MLS212M060EA1A
Brief Description
CAP ALUM 2100UF 20% 60V FLATPACK
Datasheet Download
MLS212M060EA1A.pdf
Availability of MLS212M060EA1A
QUANTITY
MLS212M060EA1A Order Process
Ship out your order
Specifications of MLS212M060EA1A
Internal Part NumberEIS-MLS212M060EA1A
PackagingBulk
Capacitance2100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating60V
ESR (Equivalent Series Resistance)72 mOhm
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current11.9A
Impedance-
Lead Spacing1.000" (25.40mm)
Size / Dimension2.000" L x 1.750" W (50.80mm x 44.45mm)
Height - Seated (Max)0.500" (12.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MLS212M060EA1A
Related LinksMLS212M, MLS212M060EA1A Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
MLS212M060EA1A Details Description
Related parts for MLS212M060EA1A
IC AMP AUDIO PWR .7W MONO 8SOIC datasheet.pdf
IC OPAMP GP 10MHZ 14SOIC datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 150V 2A DO15 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM R-TAB datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
CAP CER 620PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
6MM END STOP datasheet.pdf