Cornell Dubilier Electronics MLS272M075EB0C
MLS272M075EB0C picture photo
Mfg. Part Number
MLS272M075EB0C
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 2700UF 20% 75V FLATPACK
Datasheet Download
MLS272M075EB0C.pdf
Availability of MLS272M075EB0C
QUANTITY
MLS272M075EB0C Order Process
Ship out your order
Specifications of MLS272M075EB0C
Internal Part NumberEIS-MLS272M075EB0C
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAluminum Capacitors
MLP and MLS Flatpack Capacitors
Ruggedized and High Reliability Flatpack Aluminum Electrolytic Capacitors
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesMLS
PackagingBulk
Capacitance2700µF
Tolerance±20%
Voltage Rating75V
ESR (Equivalent Series Resistance)46 mOhm
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current14.9A
Impedance-
Lead Spacing1.000" (25.40mm)
Size / Dimension3.000" L x 1.750" W (76.20mm x 44.45mm)
Height - Seated (Max)0.500" (12.70mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFlatPack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MLS272M075EB0C
Related LinksMLS272M, MLS272M075EB0C Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
MLS272M075EB0C Details Description
Related parts for MLS272M075EB0C
IC ADC LP 10-BIT 133KHZ 20SSOP datasheet.pdf
IC CHARGER BATT L-ION 4V 10-MSOP datasheet.pdf
POSITIONER FOR 608668-1 16-18AWG datasheet.pdf
IC SRAM 18MBIT 133MHZ 100TQFP datasheet.pdf
VMI CAP END 5400 SERIES FEST datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 39POS SKT datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4750K 2SMD datasheet.pdf
IC ENERGY MGMT 5A 0.1V SD 28WQFN datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 16 Position 0.100" (2.54mm) Tin Surface Mount datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS INLINE PIN datasheet.pdf